Prejsť na obsah

Kráky program ženy: Pôjde zlato do Fínska?

28/01/2011

Kiire Korpi sa dnes popoludní opäť raz podarilo urvať výborné umiestnenie po krátkom programe, Carolina Kostnerová zažila ďalší major fuck-up (koľký už v poradí?) a Sarah Meier, zdá sa, prekonala korčuliarsku depku z konca minulej sezóny, ktorá ju dočasne uvrhla na nepríjemne nízke priečky. Oh, a Európa má kopu super mladých korčuliarok. Vedeli ste?

Korpiovej prvé miesto po krátkych programoch nie je v zásade nič nevídané. Mladej Fínke sa už párkrát prihodilo výborné priebežné umiestnenie, obvykle si ho ale pokazila počas voľných jázd. Nie je jediná zo žien, ktoré trpia touto chorobou – zvládnu výborne odjazdiť dve minúty, ale päť už nie. V krátkom bola Kiira fakt krásna. Ale keby to bola Laura Lepisteová, bola by som si istejšia, že zlato pôjde do Fínska.

 

Ešte pár centimetrov a možno z toho bude zlato.

Druhá Ruska Ksenia Makarova bola pre mňa osobne prekvapením. Nemala som ju zafixovanú ako takúto jasnú favoritku na zlato, hoci ten kontext, že Rusi sa strašne snažia, sa pochopiteľne musel prejaviť aj v ženskej kategórii. Odjazdila v zásade podobný program s podobnou tematikou ako omnoho favorizovanejšia Kostnerová – ale bez tých chýb.

Sarah Meierová sa pokúša zachrániť fasádu Švajčiarska. Keď už má šampionát doma, Lambiel ju v tom nechal samu a na štadión skoro nikto z domácich nechodí, snaží sa vybojovať aspoň nejaký kov. Je na dobrej ceste. Priznávam sa, kedysi som ju mala veľmi rada a bolo príjemné viedieť ju opäť vo forme. Dívať s na tie jej veľké oči, keď je v nich strach zo zistenia, že to nedojazdí dobre, to boli v minulej sezóne tortúry. Mimochodom, jedna Meierovej veľká výhoda – na ľade bola jedna z tých starších a hralo to v jej prospech. Pekná, vyzretá interpretácia.

Štvrté a piate miesto priebežne patria Švédke Viktorii Helgessonovej a Gruzínke Elene Gedevanishviliovej. To boli dva šoky. Helgessonovú som nikdy za natoľko dobrú nepokladala. Gedevanishviliová sa už po krátkych programoch párkrát na prvých priečkach obšmietala (a obvykle z nich ľahko spadne), no skoro som padla z nôh po zistení, že sa prefarbila na blond. A tiež keď som počúvala, akú fixáciu si komentátori Eurosportu vytvorili na jej pokles telesnej hmotnosti – regulérne nebola počas celej jazdy reč takmer o ničom inom.

Surya Bonaly revival.

Carolina Kostnerová zkotvila tento raz až na šiestej priečke. Ona je vlastne taký Joubert v sukni. Až na to, že kým Joubert svojho času dokázal prekonať nervy a hecnúť sa napríklad aj na majstrovstvách sveta, táto Talianka tuším poriadne nikdy. Prejav má stále veľmi pekný a keby išlo len o predvedenie, bola by hviezda. Ale dva pády za dve a pol minúty je na favoritku priveľa. Ak v sobotu zinkasuje veľa bodov za obtiažnosť a poskočí až k medailám, bude to normálne trochu nefér.

Inak mali krátke programy pomerne prekvapivý náboj. Možno nie až tak pre tých, ktorí odsledovali kvalifikáciu začiatkom týždňa a videli výkony niektorých pretekárok, ale pre mňa, ktorá som o nich len čítala, to bol takmer šok. Až vidiac tie dievčatá takto vedľa seba som si uvedomila, že naozaj veľa z nich je obstojných, mnohé sa oproti minulosti zlepšili a do budúcna by mohli mať veľký prísľub. Iba niekoľko mien za všetky: Sarah Hecken z Nemecka – skvelý krátky program. Z Francúzky Mae Berenice Meite hádam ešte vyrastie druhá Surya Bonaly. Joubertova exfrajerka Valentina Marchei sa totálne výkonnostne vyšvihla. Príjemný pohľad je aj na začínajúci Belgičanku Iru Vannut a Španielku Soniu Lafuente.

Ešte šťastie, že tie pozitívne návaly stlmil aspoň fakt, že dobrá tretina z nich nevie poriadne skočiť dvojitého axela.

Btw. ako na potvoru, Alexandy Kunovú som tesne nestihla. Vo finále ale sme, tak som zvedavá na zajtra. A na zázanmy z krátjeho na YouTube, ak nejalé budú.

Priebežné poradie:

1. Kiira Korpi (FIN): 60.50
2. Ksenia Makarova (RUS): 60:35
3. Sarah Meier (SUI): 58.56
4. Viktoria Helgesson (SWE): 54.70
5. Elena Gedevanishvili (GEO): 53.68

Celé poradie na webe ISU.

Foto: Joe Klamar/AFP/Getty Images

Reklamy
No comments yet

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: