Skip to content

Krátky program žien: Mirai Nagasu je dokonalá

26/03/2010

Bývajú súťaže kedy ide všetko perfektne a jedna skvelá jazda strieda druhú. Ako napríklad na olympiáde. A potom sú súťaže, kedy sa veci kompletne serú a divák je vďačný bárs aj za jediný kvalitný výkon. Tohtoročné ženy v Turíne sú zatiaľ z tej druhej kategórie. Únavná súťaž, pre publikum rovnako ako pre súťažiace.

Ešte že tu bol ten svetlý bod. A že ním bola zrovna 16-ročná Američanka Mirai Nagasu. Všetko dôležité o jej výkone je napísané v titulku. Po krátkom programe je priebežne prvá a stupeň dokonalosti, ktorý predviedla, by dokázala predbehnúť asi iba Yu-Na Kim (o tej viac neskôr). Kombinácia dvoch trojitých skokov, dokonalé prevedenie – bola nádherná. Jazdu zvládla aj napriek tomu, že bola so zmenami očividne na poslednú chvíľu – kombinácia mala byť pôvodne iba trojitý-dvojitý. Za programové komponenty síce dostala až tretie najvyššie hodnotenie, no zážitok to neumenšuje a technické body tých pár desatín kompenzujú.

Mirai Nagasu

Mirai Nagasu

Japonka Mao Asada bude rovnako ako vo Vancouveri bojovať o titul z druhej priečky. Znovu vytiahla svojho značkového trojitého axela v kombinácii, skočila ho hviezdne. (Edit: Ok, neskočila – technický špecialista jej ho ponížil na dvojitého, vraj nebol dotočený. Nebudem sa hádať ale štvrť otáčky tam podľa mňa fakt nechýbalo.) Na bodový zisk Mirai Nagasu nakoniec nestačila. Na ľade je strašne sympatická a úplne z nej ide, ako veľmi by to chcela vyhrať. Človek jej to aj dopraje, nebyť tej smoly, že vždy je na zozname ešte aj niekto trošku lepší. V boji o titul to tento raz ale bude mať jednoduchšie ako v Kanade, pretože prekonať Mirai by nemal byť taký problém ako prekonať Yu-Na Kim.

A teraz div divúci: zvyšok prvej päťky sú Európanky. Ale treba pre úplnosť povedať, že nielen vlastnou zásluhou, ale do veľkej miery aj smolou ostatných. Najviac si nárokovať svoje miesto určite môže prvá z trojice a priebežne tretia Fínka Laura Lepisto. Z toho, čo ponúka tento kontinent, je momentálne najvyrovnanejšia a najlepšie vybavená. Škoda, že sa tak ako väčšina ostatných nevyhla chybe a spadla (edit: pozerám, že sa to nakoniec ako pád nezarátalo a obišla bez deductions).

Carolina Kostner

Carolina Kostner

Na štvrtom mieste si po 16. mieste z OH zachraňuje česť majsterka Európy Carolina Kostner. Neviem. Nuda. Jazda nemala vážne chyby, ale ani poriadnu náročnosť. Keby boli ostatné ženy vo forme, bola by hlboko v prvej desiatke. Jej rozhojdaná výkonnosť už začína byť otravná. Ako má človek fandiť niekomu, kto sa dva z troch ráz psychicky rozsype a nezvládne základné veci?

Na piatom mieste má zastupkyňu Rusko – obsadila ho mladá Ksenia Makarova. Z tej jazdy som veľa nevidela, štartovala v jednej zo skorších rozjázd, išla ale nad svoje maximum, takže musela byť dobrá. Pre Rusko to je veľká správa. Posledný rok vsádzalo skôr na Alenu Leonovu (priebežne štrnásta). Tá sa síce exteriérom čoraz viac podobá na Irinu Sluckú, ale výkonmi ani náhodou. Navyše korčuľuje takým tým iritujúcim rozjuchaným postsovietskym spôsobom, na ktorý sa v medzinárodnej konkurencii sotva dá dívať bez hanby.

Šiesta skončila Američanka Rachel Flatt – toto je pozícia, o ktorej obvykle už nepíšem, ale teraz to schválne spravím. Stále dokola sa pýtam sama seba, za čo dostala táto slečna titul majsterky USA? Nie že by bola úplne zlá. Len korčuľuje bez výrazu, nudne a ako keby z konca 90. rokov, kedy prd záležalo na tom, čo sa deje medzi skokmi.

K tej nepríjemnejšej časti – veľký fail: Yu-Na Kim, majsterka sveta, olympijska víťazka a superžena na ľade, je siedma. A to má ešte šťastie. Nepamätám si, že by niekedy takto chybovala. Vypadla z piruety aj zo špirály a už to ani všetky skoky nezachránili. Programové komponenty má najvyššie v súťaži, ale darmo. V rozhovore na Eurosporte to dobre vystihla:  “Nečakala som, že to takto pokazím.” Tréner Brian Orser to komentoval tiež sympaticky: Stratila koncentráciu, zajtra bude musieť zabojovať o to viac. No big deal.

Ďalšie nepodarené: Japonky Miki Ando a Akiko Suzuki – druhá z nich vyzerala tymi pádmi seriózne vzatá. Plakať pri vyhlasovaní bodov inak ako od šťastia, to sa často nevidí. Fínka Kiira Korpi, taká bola kedysi populárna, až z toho chytila syndróm Caroliny Kostner a teraz kazí, čo môže. Švajčiarka Sarah Meier – to som nevidela a tuším radšej ani nechcem. Do finále nepostúpila. Au. (Edit: Musela som si to pozrieť. Oplieskala sa o mantinel, rozbila sa jej celá jazda. Dvojnásobná vicemajsterka Európy. Fuh.)

Ivanu Reitmayerová paradoxne až taký veľký fail nebola. Uletel len (mám dojem že) salchow a ostal z neho dvojitý. Zvyšok na finále nestačil. Ostala tesne pred postupom – 25.

Priebežné poradie:

1. Mirai Nagasu (USA): 70.40
2. Mao Asada (JPN): 68.08
3. Laura Lepisto (FIN): 64.30
4. Carolina Kostner (ITA): 62.20
5. Ksenia Makarova (RUS): 62.06

Celé poradie na webe ISU.

Celý záznam na Eurovisionsports.tv.

Foto: Max Rossi, Reuters

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: